Na ostatnią chwilę … NIE WARTO !!!

Cena LPG – będzie tylko lepiej

Podczas nadchodzących wakacji, cena 1 litra benzyny na stacjach benzynowych przekroczyć może psychologiczną barierę 5 zł za litr. Tak przewidują analitycy rynku paliw. Obecne ceny oleju napędowego i benzyny powoli, lecz nieustannie pną się w górę.

 

e-petrol/Cena PB95 w okresie: luty – kwiecień 2010

Wpływa na to, obok ogólnego wzrostu cen na światowych giełdach, coroczny podwyższony wakacyjny popyt na benzynę i olej napędowy. Ma to związek z okresem urlopowym i letnim ożywieniem gospodarki, korzystającej z transportu kołowego. Inaczej wygląda sytuacja na rynku autogazu. Największy popyt na to paliwo przypada na porę zimową, ponieważ duże ilości LPG wykorzystywane są do celów grzewczych. Latem, spadek zapotrzebowania nie jest kompensowany wzrostem popytu na autogaz wśród kierowców. Dlatego sprzedający, zgodnie z zasadami wolnego rynku, walcząc o klienta minimalizują ceny.

Jak kształtowały się ceny paliw trzy miesiące temu? Według danych e-petrolu, na początku lutego, podczas silnych mrozów, cena detaliczna litra benzyny Pb95 notowana była na poziomie 4,33 zł, oleju napędowego 3,99 zł, a za litr LPG kierowcy płacili 2,19 zł.

 

e-petrol/Cena oleju napędowego w okresie: luty – kwiecień 2010

Obecnie, ceny z tendencją wzrostową dla benzyny i oleju napędowego wynoszą: Pb95 – 4,61 i oleju napędowego – 4,28 zł. W tym okresie autogaz, po chwilowym wzroście ceny na początku marca do wysokości 2,23 zł/l, osiągnął najniższy w tym roku poziom: 2,16 zł/l.

Oznacza to, że za równowartość jednego litra benzyny możemy kupić ponad 2 litry LPG! Z prostych wyliczeń wynika, że proporcje te ciągle się poprawiają na korzyść autogazu.

Ci, którzy zdecydowali się zainwestować w instalację gazową w samochodzie, zacierają ręce z powodu szybszego zwrotu kosztów. Jeśli przyjąć, że statystyczny roczny przebieg auta wynosi 20 tys. km, to montując instalację LPG za ok. 2800 zł już po ośmiu miesiącach uzyskają całkowity zwrot poniesionych nakładów (przy spalaniu 10 litów benzyny/100 km).

Czy warto czekać z montażem instalacji gazowej do wakacyjnego szczytu? Jest to nielogiczne. Po pierwsze, w okresie przedwakacyjnym ruch w warsztatach montujących instalacje gazowe rośnie i okres oczekiwania znacznie się wydłuża. Po drugie, jeśli chcemy zacząć oszczędzać pieniądze, dlaczego nie zacząć od razu? W podjęciu decyzji pomóc może nasz bardzo dokładny Symulator opłacalności montażu instalacji gazowej.

 

e-petrol/Cena LPG w okresie: luty – kwiecień 2010

O tym, że jazda na gazie zawsze się opłacała, świadczyć może porównanie cen paliw podczas zeszłorocznego majowego weekendu. Na początku maja 2009 roku, za litr benzyny Pb95 płaciliśmy 3,99 zł/l, czyli 82 gr mniej niż obecnie. Za olej napędowy – 3,52 zł/l (74 gr mniej), a za litr autogazu 1,67 zł (49 gr mniej) i cena ta utrzymywała się do połowy czerwca. Wynika z tego, że mimo stałej tendencji zwyżkowej cen paliw, LPG nieustannie wykazuje jej najniższy przyrost.

Obecnie cena LPG to zaledwie 46,9% ceny benzyny PB95. Przy tak doskonałej relacji, korzystanie z dobrodziejstwa taniego paliwa wydaje się sprawą nie podlegającą dyskusji. Tym bardziej, że początek maja dla posiadaczy diesli i samochodów z silnikami benzynowymi, według prognoz e-petrolu, upłynie pod znakiem podwyżek. Cena benzyny bezołowiowej 95 może kształtować się na poziomie 4,65 zł za litr. Diesel, w zależności od regionu i typu stacji, kosztować może 4,32-4,47 zł/l. Jedynie kierowcy tankujący LPG będą mieć powody do zadowolenia. Cena litra autogazu może się jeszcze nieznacznie obniżyć w ciągu najbliższych dni, osiągając średni poziom nawet 2,10 zł/litr.

 

Autor: Wojciech Mackiewicz
Źródło: e-petrol

ORYGINALNY TEKST: http://www.gazeo.pl/aktualnosci_z_kraju_i_ze_swiata.php?news_id=906

Post Navigation

EuroAutoGaz na FaceBook'u